poniedziałek, 5 października 2009

50. "Młody Sherlock Holmes" (1924)


"Sherlock Jr.", reż. Buster Keaton (1924). Buster Keaton wyświetla jako operartor filmy w małym teatrze i studiuje książkę o tym, jak zostać dedektywem. Oświadcza się dziewczynie, ale podstępny czarny charakter kradnie zegarek jej ojca, oskarżając no to Keatona. Keaton musi teraz oczyścić się z zarzutu o odzyskać dziewczynę.
Komedia Bustera Keatona jest równocześnie przykładem filmu w filmie. Mamy tu możliwość obejrzenia, jka wygladały małe teatry wyświetlające dawniej filmy oraz jak prezentowały się projektory. W filmie mieszają się jawa ze snem oraz fantazja z rzeczywistością. Meritum akcji rozgrywa się we śnie Keatona, w którym bohater wchodzi do ekranu i zaczyna brać udział w akcji wyświetlanego filmu. Film podpowiada Keatonowi rozwiązanie zagadki kryminalnej, jednocześnie czyniąc z przeciętnego chłopca super-dedektywa. Widać, że twórcy filmowi byli doskonale świadomi siły oddziaływania dziesiątej muzy na widza i film Keatona na pewno daje wyraz tej świadomości.
Akcja filmu jest szybka, scenariusz pomysłowy, gagi sypią się jak z rękawa, spro zabawnych nieprawdopodobieństw - wszystko to gwarantuje dobra zabawę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz